Często zadawane pytaniadotyczące wazektomii oraz tematów pokrewnych
Krótki wstęp
Mężczyzna i jego żona (partnerka) powinni troskliwie rozważyć, co chcą wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonaniu wazektomii. Przedstawione Pytania I Odpowiedzi mogą być pomocne jako lista kontrolna o co zwykle pytają inni. Zawsze przedyskutuj swoje wnioski i wątpliwości z lekarzem.
Część 1 - ogólne zagadnienia dotyczące wazektomii
- Należy być przygotowanym do zadawania wielu pytań: przemyślane decyzje są najlepsze.
- Zawsze przedyskutuj twoje konkluzje związane z wyborem metody z lekarzem..
- Wazektomia jest prostą, bezpieczną i bardzo skuteczną procedurą.
- Metoda WBS jest bardziej faworyzowana niż wazektomia tradycyjna
- Rezultat skuteczności antykoncepcji nie jest natychmiastowy, może to być nawet 8 tygodni.
- Wazektomia nie zmienia możliwości wystąpienia erekcji, czy też odczuć przyjemnego seksu.
- Sama procedura jest bezpieczna, ryzyko niskie a powikłania bardo rzadkie.
- Wazektomia powinna być skuteczna i trwała, i może być trudno odwracalna.
Część 2 - szczegółowe zagadnienia dotyczące wazektomii
- Wykonać badanie morfologii nasienia na obecność plemników.
- Po urodzeniu u dziecka wykonać badania genetyczne
- Wykonać delikatny wywiad, kto może być jeszcze potencjalnym ojcem przyszłego dziecka?
- Czasami po latach może to być miła niespodzianka (myślę o nowym potomku)
Część 3 przykład korespondencji /rozmowy/ z pacjentem
Jest to jeden z przykładów korespondencji z Pacjentem przez Internet. Dochodzą do tego rozmowy telefoniczne. Jeżeli pacjent może pozwolić sobie na przyjazd i rozmowę przed zabiegiem to przy filiżance kawy rozmawiamy o wielu innych sprawach, dobrze jest odrobinę zaprzyjaźnić się.
Witam i Dzień Dobry
Chciałbym poddać się zabiegowi wazektomi, (mam 31 lat, żonaty). Mam dwójkę zdrowych dzieci. Jestem osobą zdecydowaną na ten zabieg , przede wszystkim chcę wziąć większą odpowiedzialność na siebie pod kątem antykoncepcji (by moja żona nie była tym cały czas obarczona). W związku z tym mam kilka pytań. Z góry dziękuję za odpowiedź.
1. Ile kosztuje ten zabieg ? Czy płacę przed czy po zabiegu ?
Obecny koszt to 2099 PLN lub raty Żagiel, niezależnie od liczby wizyt. Honorarium w czasie przyjazdu na zabieg lub wpłata na konto.
2. Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu (poza aspektami medycznymi, badaniami, etc). Chodzi mi przede wszystkim, o to czy podczas rozmowy z lekarzem mam być tylko ja, czy też lekarz chciałby na ten temat porozmawiać z moją żoną (ew. wspólna rozmowa).
Przyjemnie jest gdy Partner jest obecny w czasie rozmowy. Ostatecznie pod uwagę bierzemy Pana decyzję...Rozmowa może być razem, ale nie wymagamy obecności Partnera..
3. Czy dokonujecie Państwo wazektomii obecnie tylko tą nową metodą “bez skalpela” czy też “starą” i “nową” metodą ? Czy jest różnica w cenie ?
Obecnie tylko „no scalpel” i jest tylko jedno honorarium jak wyżej..
4. W jakich terminach wykonujecie Państwo ten zabieg ? Czy jest to zależne tylko i wyłącznie od “zainteresowania” i jest duża elastyczność co do uzgodnienia dnia i godziny?
W Warszawie operujemy od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 do 20:00.
5. Ile jest koniecznych wizyt u Państwa przed zabiegiem (mając na uwadze że będę miał zgromadzoną całą dokumentację medyczną z badań).
Wizyty nie są konieczne, ale jeżeli jest potrzeba rozmowy na miejscu, to każdy nasz pacjent jest mile widziany.. Wyniki badań należy zabrać ze sobą…
6. Czy jeżeli będę miał przeprowadzone wszystkie badania (i dokumenty) oraz podpisane wymagane przez Państwa dokumenty (na stronie www), zabiegu można dokonać w ciągu jednej wizyty, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym ?
Z wynikami badań można przyjechać prosto na zabieg i po 30 min wracać do domu..
Z wyrazami szacunku
Andrzej z Torunia
- Poprzednio zalecaliśmy wykonanie badanie morfologii nasienia po 12-16 ejakulacjach. Nie zdało to egzaminu, bo jak praktyka wykazuje to 25 ejakulacji osiąga się w 5 dni. Obecne zalecenia to: badanie morfologii nasienia dobrze jest wykonać po 60 dniach, natomiast drugie badanie kontrolne po 3 miesiącach, czyli po 90 dniach. Dlatego do czasu otrzymania wyniku badań należy zachować względną ostrożność i zastosować jedną z metod antykoncepcji szczególnie w okolicach dni płodnych.
- Wazektomia nie stanowi ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli potencjalnie taka możliwość istnieje to Ty i Twój partner nadal potrzebujecie zabezpieczenia chociażby przez zastosowanie prezerwatywy.
- Jedyna różnica to, że w nasieniu-ejakulacie brakuje plemników. Gruczoły produkujące ejakulat nie ulegają zmianie po wykonanej wazektomii. Optycznie nie obserwuje się żadnych zmian w ejakulacie oprócz nieobecności plemników. Niektórzy autorzy oceniają, że objętość ejakulatu , może zmniejszyć się do 2% co nie może zostać zauważone. Kolor, zapach i spójność ejakulatu nie zmieniają się.
- Wazektomia nie ma wpływu na męskość. Organizm otrzymuje tak samo odpowiednią ilośc hormonów nie zmienia się głos, ani nie rośnie nadmiernie broda-zarost.
- Nadal jądra wytwarzają plemniki, które nie opuszczają ciała. Niewykorzystane plemniki są po prostu resorbowane przez plemniki , jest to znane zjawisko i bez stosowania wazektomii, np.: przy celibacie.
- Przed wazektomią dobrze jest przeprowadzić dyskusję z żonąpartnerką (obecnie żona to również partnerka) i jeżeli to możliwe z lekarzem, osobiście lub drogą emailową lub telefonicznie.
- Wazektomia nie zmniejsza popędu płciowego.
- Procedura tylko eliminuje możliwość zajścia w ciążę aktualnej partnerki życiowej.
- Antykoncepcja nie jest w 100% natychmiastowa: wykazane jest zachowanie ostrożności przez pierwsze dwa cykle.
- Wazektomia nie stanowi żadnej ochrony przed chorobami przenoszonych drogą płciową.
- Organizm w dalszym ciągu wytwarza męskie hormony.
- Cechy męskie pozostają takie jak przed wazektomia (śpiew, brodazarost).
- Wciąż zachowujesz erekcję i ejakulat.
Najnowsze aktualności
Dlaczego wazektomia staje się coraz bardziej popularna?
Przeczytaj więcej na blogu
Czy wazektomia jest "niemęska"? Obalamy mity
Przeczytaj więcej na blogu
Wazektomia w wakacje 2022
Przeczytaj więcej na blogu
Rozwarstwienie skóry przy wazektomii
Przeczytaj więcej na blogu
A może czas na alternatywny prezent dla matki Twoich dzieci?
Przeczytaj więcej na blogu
Czym tak naprawdę są nasieniowody?
Przeczytaj więcej na blogu