Często zadawane pytania

Krótki wstęp

Mężczyzna i jego żona (partnerka) powinni troskliwie rozważyć, co chcą wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonaniu wazektomii. Przedstawione Pytania I Odpowiedzi mogą być pomocne jako lista kontrolna o co zwykle pytają inni. Zawsze przedyskutuj swoje wnioski i wątpliwości z lekarzem.
CZĘŚĆ 1 - OGÓLNE ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE WAZEKTOMII
Wazektomia jest małą chirurgiczną procedurą mającą na celu doprowadzenie do niepłodności mężczyzny. Jest to jedna z najbardziej popularnych form antykoncepcji w USA i szerokim świecie, stosunkowo bezpieczna, prosta, o wysokiej efektywności. Wazektomia wykonywana jest przez założenie szwów chirurgicznych na nasieniowód, który przenosi spermę wytwarzaną w męskich jądrach, by daje stała się nasieniem. Chociaż mężczyźni kontynuują stosunki seksualne i orgazmy jak poprzednio, ich nasienie nie zawiera plemników. Technika bez skalpela- Wazektomia Bez Skalpela- (WBS). Jest jedną z dwóch głównych chirurgicznych metod wykonywanej wazektomii. Wielu lekarzy popiera WBS. Użycie skalpela nie jest wymagane jak też nacięcie (tylko jedno lub dwa przekłucia w skórze). W dodatku w WBS obserwuje się często mniejszy dyskomfort z redukcją ryzyka krwawienia czy infekcji. Także blizna jest prawie niewidoczna. (Ostatnio nasz niezwykle sympatyczny Pacjent zatelefonował 24 godziny po zabiegu i powiedział , że prawdopodobnie zrobiliśmy go w „żabę” ponieważ nie może zaobserwować blizny i nie widać szwów).
Sama procedura WBS zazwyczaj trwa 7-10 min. Jednak pacjent przebywa z nami ok. 30 minut, a związane to jest z przygotowaniem, przeczytaniem i podpisaniem dokumentacji, rozmowa przed i po.
Wazektomia w porównaniu do innych metod antkoncepcji jest najbardziej skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Pary które wybierają wysoce niezawodną i trwałą formę antykoncepcji, często wybierają wazektomię, gdzie skuteczność metody sięga powyżej 99,9%.
Nie. Po wazektomii zalecana jest ostrożność w czasie dwóch pierwszych cykli partnerki. Bezpośrednio po wazektomii obserwuje się nieznaczną ilość plemników w spermie. Mija pewien okres czasu kiedy nasienie jest wolne od plemników. Po 60 dnaich od czasu wykonania wazektomii(po 8 tygodnaich) zalecane jest wykonanie morfologii nasienia na obecność plemników. Drugie badania morfologii nasienia zalecane jest po 90 dniach. Niektórzy z naszych pacjentów wykonują kolejne badania np.: po roku, celem zaspokojenia własnej ciekawości.
Jest to tajemnica dla wielu naszych pacjentów, lecz odpowiedź jest prosta i naturalna. Organizm absorbuje nieużywane komórki spermy, niezależnie od wykonanej wazektomii (okresowy czy też dłuższy celibat). Po zabiegu, jądra dalej kontynuują proces wytwarzania plemników, lecz nie uwalniają go do nasienia. Plemniki rozpuszczają się i w sposób naturalny są absorbowane przez organizm.
Procedura wazektomii jedynie blokuje przekazywanie plemników , lecz nie wpływa na zachowania seksualne, takie jak: zdolność do erekcji, orgazmu , ejakulacji czy też przyjemnego seksu. Plemniki są tylko niewielką frakcją całości nasienia. Ilość płynu, konsystencja- jednakowy kolor i skład- nie wykazują zmian nawet jak sperma jest nieobecna. Męskie hormony są obecne we krwi a dodatkowe zmiany takie jak: zarost czy głos nie ulegają zmianie. Ok. 80% par zgłasza polepszenie relacji partnerskich po okresie wykonania wazektomii.
Aktualny koszt procedury wazektomii w krajach europejskich 600EU do 1000Eu, lecz ten koszt jest poniżej wielu programów zdrowotnych (nasze realia poniżej 900$) W innych krajach koszty te można uzgodnić ze swoim ubezpieczycielem, w Polsce jak do tej pory nie jest to możliwe. Jednemu z naszych pacjentów koszty pokryła Firma. W Szwajcarii jest taki niepisany zwyczaj, ze partnerka funduje opłatę swojemu partnerowi. Praktyka takich przepływów finansowych sprowadza się do przekazania finansów z jednego konta rodzinnego na drugie, ale jest to miły zwyczaj.
Tak, tak jak przy każdej procedurze chirurgicznej. Powikłania te powinny być przedyskutowane z lekarzem jeszcze przed zabiegiem wazektomii. Literatura opisuje że jest to najbezpieczniejsza procedura chirurgiczna, lecz w przypadku wystąpienia mikropowikłań są niewielkie i łatwe w leczeniu. Wymienia się tutaj miejscową infekcję, krwawienie, przemijające zasinienie, czasowy obrzęk z powodu nagromadzenia płynów tkankowych. W opisywanej procedurze, niektórzy mężczyźni odczuwają niewielkie pobolewania, kłucia, lub jako tępy ból w okolicy najądrza. Zazwyczaj użycie niewielkich dawek środków przeciwbólowych usuwa te dolegliwości. Niektóre prace naukowe analizowały mężczyzn, którzy mieli wykonana wazektomię 20 lat wcześniej. Wykazano nieznacznie większe ryzyko wystąpienia raka prosty w porównaniu do innych którzy nie mieli wazektomii.. Większość innych badań nie potwierdziła tych doniesień. Amerykański Związek Urologów oraz Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne, zaleca wykonanie badania PSA u mężczyzn powyżej 50 r.ż. oraz badanie kliniczne prostaty, celem wczesnego wykrycia wszelkich zmian w prostacie. Zalecenia te są te same dla mężczyzn w przedziale wiekowym 50-70 lat. Dotyczy to zarówno tych u których wykonano wazektomię jaki i tych którzy nie mieli wykonywanych tych procedur. Wiele wcześniejszych badań analizujących ok. 2000 mężczyzn nie potwierdziły ryzyka wystąpienia raka prostaty po wykonanej wazektomii. (The Journal of the American Medical Association).
Należy wziąć pod uwagę że zabieg wazektomii jest trwały. Istnieją delikatne procedury przywrócenia drożności nasieniowodów , lecz nie jest to pewne czy przepływ nasienia będzie przywrócony a ciąża będzie jak we wcześniejszych przypadkach. Prawdopodobieństwo sukcesu może być bardzo zależne od indywidualnych okoliczności, włączając w to czas jaki upłynął od dnia wykonania wazektomii. Jeżeli poważnie rozważamy wykonanie wazektomii, to najlepiej przyjąć zasadę że będzie to trwała zmiana. Kliniczne zalecenie to oddanie nasienia do banku nasienia. Np.: w USA wykonuje się 5% rewazektomii, a główną przyczyną są rozwody i nowy partner.
 • Należy być przygotowanym do zadawania wielu pytań: przemyślane decyzje są najlepsze.
 • Zawsze przedyskutuj twoje konkluzje związane z wyborem metody z lekarzem.
 • Wazektomia jest prostą, bezpieczną i bardzo skuteczną procedurą.
 • Metoda WBS jest bardziej faworyzowana niż wazektomia tradycyjna
 • Rezultat skuteczności antykoncepcji nie jest natychmiastowy, może to być nawet 8 tygodni.
 • Wazektomia nie zmienia możliwości wystąpienia erekcji, czy też odczuć przyjemnego seksu.
 • Sama procedura jest bezpieczna, ryzyko niskie a powikłania bardo rzadkie.
 • Wazektomia powinna być skuteczna i trwała, i może być trudno odwracalna.
CZĘŚĆ 2 - SZCZEGÓŁOWE ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE WAZEKTOMII
Zaplanować podróż, czasami jest to 600 km. a nawet podróż samolotem. Dobrze przyjechać 15 min przed planowanym czasem. Należy być ogólnie zdrowym. Zalecamy wykonanie "małego fryzjera". W jakim miejscu? U nasady penisa, po lewej i prawej stronie . Zabrać ze sobą bardziej obcisłe slipy(nie tzw. bokserki).
Nie jest to wymagane. Przy metodzie WBS (Wazektomia Bez Skalpela) pacjent nie jest usypiany. Po zabiegu może sam wracać samochodem do domu. Partnerka jest zawsze mile widziana.
Pacjent w gabinecie zabiegowym przebywa sam, osoby towarzyszące trzymają kciuki w poczekalni.
Nie ma takich wymagań ponieważ, nasz Pacjent nie jest usypiany, ale o znieczuleniu w dalszej części pytań. Można przed zabiegiem zjeść każdy posiłek.
Zabieg nie jest bolesny, mimo znieczulenia miejscowego. Znieczulamy specjalnym aparatem Meda Jet. Środek znieczulający podawany jest bezpośrednio przez skórę (bez nakłuwania) pod ciśnieniem. Nie stosujemy żadnych wstrzyknięć w okolice jąder. Czasami pacjent pyta czy już operujemy? Znieczulenie działa do 50 minut po zabiegu. Bez większych obaw możemy kontynuować podróż do domu, bez stosowania dodatkowych środków znieczulających.
Tak jest to najbardziej bezpieczne znieczulenie jakie stosujemy w całym postępowaniu zabiegowym. Gdybyśmy porównali to do znieczulenia tzw. nasiękowego, kiedy należy użyć igły i strzykawki, to na takie jedno znieczulenie należałoby zużyć ok. 15 ml środka znieczulającego. Przy tym znieczuleniu używamy jedynie 1,2 ml środka znieczulającego i to obustronnie. W czasie tych ośmiu lat nie mieliśmy ani jednego powikłania w czasie wykonywania wazektomii.
Stosujemy technikę "bez skalpela". Powierzchnia skóry, po odkażeniu jest rozwarstwiana specjalnym narzędziem przypominającym zwykły pean. Po uwidocznieniu nasieniowodu , część nasieniowodu jest wycinana, a na końce nasieniowodów są zakładane szwy chirurgiczne oraz wykonywana jest mikrokoagulacja ujść wyciętego nasieniowodu. Po zakończeniu zabiegu na skórę nie są zakładane żadne szwy chirurgiczne, wiec nie ma konieczności ich zdejmowania po powrocie do domu.
Przy technice (WBS-wazektomia bez skalpela) nie zakładamy szwów na skórę, nie ma takiej potrzeby, po trzech dniach, praktycznie nie ma śladu po zabiegu.
Od warunków anatomicznych zależy długość zabiegu. Średnio od 15 do 30 minut. Praktycznie to po 30 minutach możemy wypić szampana, filiżankę kawy.lub. mile porozmawiać o innych sprawach.
Zachować w dalszym ciągu duży stopień świadomości w skali Howkinsa, na poziomie chociaż 200-540, czyli na poziomie odwagi, miłości i radości. Należy nosić bardziej obcisłe slipki, żeby "brylanty" nie dyndały się w bokserkach, po to by stale czuć się komfortowo. Po przyjeździe do domu, należy wziąć prysznic, zdjąć opatrunek założony w trakcie zabiegu, nie zakładać żadnych opatrunków i to są wszystkie starania medyczne. Oczywiście należy przyjąć zaproszenie ze strony Partnerki, jeżeli zaproponuje, teatr, kino lub specjalną kolacje z szampanem.
Można jak najbardziej. Czasami przepisujemy receptę na środek przeciwbólowy, ale bardzo rzadko są wykupywane. Najczęściej w apteczce domowej są jakieś tabletki przeciwbólowe.
Bezpośrednio po zabiegu można prowadzić samochód nie ma żadnych przeciwwskazań. Od dnia następnego nie zalecamy specjalnego oszczędzania się. Oczywiście ciężki wysiłek w pracy czy trening sportowy (np.: długotrwała jazda na rowerze, tenis)nie jest zalecany przez te kilka dni. Dotychczas nie stosowaliśmy żadnych zwolnień lekarskich nie było takiej potrzeby. Gdy mija doba kontaktujemy się wzajemnie rozmawiając o tym, jak minęła pierwsza doba po zabiegu wazektomii.
Zalecamy delikatny celibat przez pierwszy tydzień., ale pacjenci i tak stosują takie zachowania które im odpowiadają. Po siedmiu dniach nie wtrącamy się do prowadzonej aktywności fizycznej i seksualnej. Przez okres 2 cykli zalecamy antykoncepcję jak przed zabiegiem. Nasz zanotowany rekord to 25 ejakulacji w ciągu pięciu dni od wykonanej wazektomii. Absolutny rekord.
Prosimy o wykonanie takiego badania po 8 i 12 tygodniach od czasu zabiegu. Małe plastikowe naczynko dajemy Pacjentowi po zabiegu. Dobrze jest wrzucić do przeglądarki hasło "laboratorium, badanie nasienia" i wykonać telefon z zapytaniem czy na pewno takie badanie jest wykonywane w tym konkretnym laboratorium. Najczęściej laboratorium nie jest powiadamiane o tym, że zależy nam na prostym badaniu polegającym na stwierdzeniu obecności plemników w nasieniu. Niektórzy pacjenci mówią, że jest to stan po wazektomii i wówczas laboratorium wykonuje uproszczone badanie, a nie takie jak np.: przy niepłodności. Jeszcze w tym roku zamieścimy mapkę z adresami laboratoriów które wykonują badania morfologii nasienia na terenie całego Kraju. Badanie to wykonujemy dlatego, żeby zbadać skuteczność tej metody antykoncepcji.
To bardzo interesujące pytanie. Pierwsze badanie jest wykonywane w 8 tygodniu od dnia zabiegu. W opisie może się zdarzyć że jest podana ilość plemników nie przekraczająca 1 miliona, ale w opisie brak jest żywych plemników. Jest to wynik bardzo dobry, czy też oczekiwany. Wówczas wykonujemy drugie badanie w 12 tygodniu od dnia zabiegu. Najczęściej w drugim badaniu nie stwierdza się żadnych plemników. Od tego momentu antykoncepcja jest 100%-owa. Raz na 250 zabiegów może wystąpić taka sytuacja, że jest np.: 6 mln plemników i drugie badanie to potwierdza. Zapraszamy pacjenta na wykonanie korekty i ponowne badania muszą pokazać ZERO plemników w ejakulacie. Założenie jakie przyjęliśmy od początku, to liczba plemników w ejakulacie powinna wynosić ZERO. Jest to najbardziej rygorystyczne wymaganie w Europie i USA.
Czasami może wystąpić niewielki obrzęk, zasinienie, pobolewanie, krwiak. Niekiedy występuje niewielkie sączenie się z okolicy rozwarstwienia skóry, wówczas to miejsce należy przemyć wodą utlenioną. W przypadku konieczności zbadania danego powikłania, zapraszamy naszego Pacjenta do gabinetu, celem ustalenia dalszego postępowania, natomiast w przypadku znacznej odległości polecamy konsultację u swojego zaprzyjaźnionego chirurga, urologa lub lekarza rodzinnego. Największym?! powikłaniem jakie mogłoby się zdarzyć to ciąża po wazektomii. Co wówczas należałoby wykonać.
 • Wykonać badanie morfologii nasienia na obecność plemników.
 • Po urodzeniu u dziecka wykonać badania genetyczne
 • Wykonać delikatny wywiad, kto może być jeszcze potencjalnym ojcem przyszłego dziecka?
 • Czasami po latach może to być miła niespodzianka (myślę o nowym potomku)
Nie ma takiej możliwości. W chirurgii jest tak, że jeśli ma się coś wydarzyć - mowa o tym powikłaniu-to wydarza się w ciągu siedmiu dni po zabiegu., a nie po miesiącach czy latach. Kolagen czyli tkanka łączna praktycznie jest odtworzona po trzeciej dobie. Dlatego badanie nasienia na obecność plemników powyżej 8 tygodnia wyjaśnia skuteczność tej metody w 9 tygodniu jak i w 9 roku od licząc od daty wykonania wazektomii.
Takie badania najlepiej wykonać w miejscu zamieszkania w swoim zaprzyjaźnionym laboratorium. Czasami dobrze jest poprosić o takie skierowanie swojego Lekarza Rodzinnego, wówczas takie badanie jest bezpłatne. W innym przypadku płacimy sami. Czyli są to dodatkowe niewielkie koszty, ok. 40 zł.
Niestety są to koszty Pacjenta. Honorarium można zabrać ze sobą lub wpłacić na podane konto. W niektórych krajach europejskich za zabieg płaci PARTNERKA. Dlaczego taki miły zwyczaj? Dlatego że Partnerka docenia odwagę i poświęcenie swojego Partnera, a na wieczór po zabiegu zaprasza Go na uroczysta kolację. W Irlandii wystarczy pójść do lekarza rodzinnego uciąć sobie miłą pogawędkę i poprosić o skierowanie do szpitala, gdzie zabieg wazektomii wykonywany jest bez żadnych kosztów. Co kraj to obyczaj....
Systematycznie odpowiemy na kolejne pytania, jakie pojawią się w najbliższym czasie!
CZĘŚĆ 3 - PRZYKŁAD KORESPENDENCJI / ROZMOWY / Z PACJENTEM

Jest to jeden z przykładów korespondencji z Pacjentem przez Internet. Dochodzą do tego rozmowy telefoniczne. Jeżeli pacjent może pozwolić sobie na przyjazd i rozmowę przed zabiegiem to przy filiżance kawy rozmawiamy o wielu innych sprawach, dobrze jest odrobinę zaprzyjaźnić się.

Witam i Dzień Dobry

Chciałbym poddać się zabiegowi wazektomi, (mam 31 lat, żonaty). Mam dwójkę zdrowych dzieci. Jestem osobą zdecydowaną na ten zabieg , przede wszystkim chcę wziąć większą odpowiedzialność na siebie pod kątem antykoncepcji (by moja żona nie była tym cały czas obarczona). W związku z tym mam kilka pytań. Z góry dziękuję za odpowiedź.

1. Ile kosztuje ten zabieg ? Czy płacę przed czy po zabiegu ?

Obecny koszt to 2399 PLN lub raty Żagiel, niezależnie od liczby wizyt. Honorarium w czasie przyjazdu na zabieg lub wpłata na konto.

2. Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu (poza aspektami medycznymi, badaniami, etc). Chodzi mi przede wszystkim, o to czy podczas rozmowy z lekarzem mam być tylko ja, czy też lekarz chciałby na ten temat porozmawiać z moją żoną (ew. wspólna rozmowa).

Przyjemnie jest gdy Partner jest obecny w czasie rozmowy. Ostatecznie pod uwagę bierzemy Pana decyzję...Rozmowa może być razem, ale nie wymagamy obecności Partnera..

3. Czy dokonujecie Państwo wazektomii obecnie tylko tą nową metodą “bez skalpela” czy też “starą” i “nową” metodą ? Czy jest różnica w cenie ?

Obecnie tylko „no scalpel” i jest tylko jedno honorarium jak wyżej..

4. W jakich terminach wykonujecie Państwo ten zabieg ? Czy jest to zależne tylko i wyłącznie od “zainteresowania” i jest duża elastyczność co do uzgodnienia dnia i godziny?

W Warszawie operujemy od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 do 20:00.

5. Ile jest koniecznych wizyt u Państwa przed zabiegiem (mając na uwadze że będę miał zgromadzoną całą dokumentację medyczną z badań).

Wizyty nie są konieczne, ale jeżeli jest potrzeba rozmowy na miejscu, to każdy nasz pacjent jest mile widziany.. Wyniki badań należy zabrać ze sobą…

6. Czy jeżeli będę miał przeprowadzone wszystkie badania (i dokumenty) oraz podpisane wymagane przez Państwa dokumenty (na stronie www), zabiegu można dokonać w ciągu jednej wizyty, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym ?

Z wynikami badań można przyjechać prosto na zabieg i po 30 min wracać do domu..

Z wyrazami szacunku

Andrzej z Torunia

Są to naturalne obawy zarówno pacjenta jak i jego partnerki. Pary często chcą wiedzieć, czy po wazektomii popęd płciowy będzie taki sam ale czasami nie wiemy z kim na ten temat porozmawiać, bo jeżeli sąsiad miał wykonaną wazektomię to i tak się nie przyzna, ale znamy już też sympatyczne wyjątki od reguły milczenia. Odpowiedź na tą wątpliwość jest prosta. NIE! Wazektomia nie zmniejsza popędu płciowego, a biorąc pod uwagę, poprawę relacji partnerskich po zabiegu,80% przypadków nawet zwiększa, ponieważ ciągły stres wystąpienia ciąży niepożądanej poszedł w zapomnienie. Nadal doświadcza się erekcji i wytrysku! Relacje partnerskie są bardziej zmysłowe, partnerzy bardziej atrakcyjni niż przed wazektomią.
Wazektomia nie wpływa na dotychczasowy przebieg naczyń i nerwów. Jeżeli nawet są dyskretne dolegliwości to najczęściej w ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu.
Poprzednio zalecaliśmy wykonanie badanie morfologii nasienia po 12-16 ejakulacjach. Nie zdało to egzaminu, bo jak praktyka wykazuje to 25 ejakulacji osiąga się w 5 dni. Obecne zalecenia to: badanie morfologii nasienia dobrze jest wykonać po 60 dniach, natomiast drugie badanie kontrolne po 3 miesiącach, czyli po 90 dniach. Dlatego do czasu otrzymania wyniku badań należy zachować względną ostrożność i zastosować jedną z metod antykoncepcji szczególnie w okolicach dni płodnych. Wazektomia nie stanowi ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli potencjalnie taka możliwość istnieje to Ty i Twój partner nadal potrzebujecie zabezpieczenia chociażby przez zastosowanie prezerwatywy.
Jedyna różnica to, że w nasieniu-ejakulacie brakuje plemników. Gruczoły produkujące ejakulat nie ulegają zmianie po wykonanej wazektomii. Optycznie nie obserwuje się żadnych zmian w ejakulacie oprócz nieobecności plemników. Niektórzy autorzy oceniają, że objętość ejakulatu , może zmniejszyć się do 2% co nie może zostać zauważone. Kolor, zapach i spójność ejakulatu nie zmieniają się. Wazektomia nie ma wpływu na męskość. Organizm otrzymuje tak samo odpowiednią ilośc hormonów nie zmienia się głos, ani nie rośnie nadmiernie broda-zarost. Nadal jądra wytwarzają plemniki, które nie opuszczają ciała. Niewykorzystane plemniki są po prostu resorbowane przez plemniki , jest to znane zjawisko i bez stosowania wazektomii, np.: przy celibacie.
Aktualne terminy zabiegów wazektomii
KATOWICE

DR KRETOWICZ

22.0624.0825.08
WROCŁAW
ZIELONA GÓRA
Terminy wolne - dostępne terminy Terminy zajęte - brak wolnych miejsc Terminy weekend - terminy w weekend
Aktulności i blog

Weź odpowiedzialność za antykoncepcję w Rodzinie

wolne terminy zapisy