Promocja na Dzień Chłopaka: zabiegi w dniach 22 i 30.09.2024, w obniżonej cenie: 2199zł (2399zł). Szczegóły
Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
ABISSS
Całość zagadnień związanych z wazektomią można by zawrzeć w haśle:
6 x nie! (6 x No!)
Co to znaczy?
Bez anestezjologii – (No anesthesia),
Bez bólu – (No pain),
Bez igły – (No needle),
Bez skalpela - (No scalpel),
Bez szwów – (No sutures),
Bez stresu – (No stress).
Żeby to łatwiej było zapamiętać, użyto skrótu pochodzącego od pierwszych liter słów w języku polskim – ABISSS. Każdy z tych punktów stwarza pewnego rodzaju komfort psychiczny, a sam fakt znieczulenia miejscowego, bez usypiania, z możliwością natychmiastowego podróżowania, jest pewnego rodzaju fenomenem życiowym czy też klinicznym. W systemie ABISSS zawiera się cała istota postępowania klinicznego. Jeden z moich przyjaciół stwierdził, że po przeczytaniu tylko tych dwóch pierwszych podrozdziałów można podarować sobie dalsze czytanie, jako że wszystko jest jasne. Myślę, że był bliski prawdy.
No scalpel, czyli bez skalpela. No needle, czyli bez igły do znieczulenia. Wazektomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, bez nakłucia, a rozwarstwienia powierzchni skóry nie wykonuje się skalpelem, a specjalnymi zakrzywionymi kleszczykami.
Fot. 1.7. Zakrzywiony ostry pean widoczny na zdjęciu służy do rozwarstwienia powierzchni skóry moszny na długości 5–7 mm. Skalpel służący do przecinania skóry nie jest używany (fot. K. Strumiłł-Pietraszkiewicz)
Od momentu powstania tej uproszczonej techniki eliminującej użycie skalpela, metoda ta rozwija się i jest szeroko stosowana i popularna w niektórych krajach. Jest ona po prostu mniej inwazyjna.
No needle czyli bez igły. Na zdjęciu poniżej widoczny jest aparat do znieczulenia bez użycia igły. Płyn znieczulający dostaje się w miejsce znieczulenia pod ciśnieniem. Powierzchnia skóry nie jest nakłuwana. Ogromną zaletą tego aparatu jest to, że do znieczulenia używamy 1/10 płynu w porównaniu do znieczulenia strzykawką. Znieczulenie igłą jest tak samo niebolesne jak samym aparatem. Znieczulenie igłą w ciągu 9 lat spowodowało trzykrotnie wystąpienie krwiaków w okolicy przebiegu nasieniowodów. Dwa z nich wymagały interwencji chirurgicznej w miejscach zamieszkania ze 100% efektem antykoncepcji, leczenie trzeciego było zachowawcze również z sukcesem antykoncepcji. Od czerwca 2012 roku używamy igiełek insulinowych. Od tego czasu nie mieliśmy żadnego przypadku wystąpienia krwiaka w mosznie powyżej najądrza. Przy automatycznej strzykawce nie odnotowaliśmy żadnych powikłań w okresie ostatnich trzech lat wykonywania wazektomii.
Fot. 1.8. Widok strzykawki automatycznej w trakcie znieczulenia (fot. K. Strumiłł-Pietraszkiewicz)
W porównaniu do tradycyjnej wazektomii technika ta zapewnia wiele korzyści, np.: brak szwów, skrócenie czasu zabiegu i rehabilitacji, zmniejszenie ryzyka krwawienia, zmniejszenie dyskomfortu i większą skuteczność – dzięki czemu jest coraz szerzej akceptowana na całym świecie. W Indiach wazektomia bez skalpela została zaakceptowana przez bardziej wykształconych mężczyzn, co spowodowało trzykrotnie większy wzrost akceptacji niż w przypadku jej konwencjonalnego odpowiednika. Taki sam wzrost zanotowano w USA.
Tzw. procedurę bez skalpela wykonujemy wg własnej modyfikacji, opierając się m.in. na wskazówkach zawartych na www.vasectomy.com.
Szczegóły dotyczące wazektomii najlepiej ilustrują poniższe rysunki oraz film z zabiegu wazektomii bez skalpela, który można obejrzeć na stronie: www.wazektomia.com oraz na stronie http://pollockclinics.com/video.html. Kliknij na napis: Click here to view Vasectomy video (na dole strony)
Mimo że napisy są w języku angielskim, to widać wyraźnie miejsce zabiegu, czyli zablokowania nasieniowodów.