Zdecydowałem się na wazektomię, ale mam 25 lat i nie mam dzieci! - książka o Wazektomii

spis treści

Zdecydowałem się na wazektomię, ale mam 25 lat i nie mam dzieci!

Jestem osobą potencjalnie zainteresowaną zabiegiem wazektomii. Mam 25 lat, nie mam dzieci, nie mam problemów ze zdrowiem i problemów mogących być przeciwwskazaniami medycznymi do wykonania tego zabiegu. Moja partnerka również jest osobą bez problemów zdrowotnych. Zdecydowaliśmy, że nie chcemy mieć dzieci, dlatego zastanawiamy się nad zabiegiem. Mam w związku z tym kilka pytań dotyczących warunków i procedury. Czy wykonanie takiego zabiegu w moim przypadku jest w ogóle możliwe, jeśli prawdopodobnie nie istnieją ku temu wskazania medyczne oraz nie posiadamy z partnerką potomstwa? Jak przedstawia się kwestia bezpieczeństwa zabiegu, w jakich warunkach i w obecności jakich specjalistów jest przeprowadzany? W dzieciństwie miałem przeprowadzony zabieg sprowadzenia do moszny jądra, które nie zstąpiło z jamy brzusznej. Jaki jest prawidłowy przebieg całej procedury – począwszy od badań poprzedzających zabieg do ostatnich badań po zabiegu potwierdzających jego ostateczną skuteczność? Proszę o wyszczególnienie wszelkich czynności wraz z kosztami oraz z ewentualnymi adnotacjami o zalecanych przez Pana Doktora miejscach, w których można by te badania przeprowadzić. Czy to w jakiś sposób wpływa na możliwość lub skuteczność przeprowadzonego zabiegu?

Mam jeszcze kilka pytań. Jaki jest koszt przeprowadzenia zabiegu? Nie znalazłem tej informacji na Pańskiej stronie. Po jakim czasie od zabiegu można rozpocząć współżycie bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych ze strony partnerki? Rozumiem, że trzeba to potwierdzić badaniami morfologicznymi nasienia po 12 ejakulacji [teraz po 8 tygodniach], ale czy jest jakiś dodatkowo zalecany czas? Jaki jest orientacyjny koszt takich badań morfologicznych?

Pozdrawiam i dziękuję,

Jacek

 

*

W korespondencji tej nasz pacjent, pan Jacek, zadał tyle pytań, poruszył tyle problemów, że udzielenie dokładnych odpowiedzi, powoduje zamknięcie e-booka i co najwyżej poszerzenie własnej wiedzy o stronę www.wazektomia.com i wiele innych stron, prac naukowych wypowiedzi itp. Odpowiedź zebrałem w postaci zestawienia, jak poniżej:

 • Wiek 25 – dyskusyjna sprawa! Otóż mieliśmy pacjenta w podobnym wieku z Pabianic, zadziornego sportowca. Było to cztery lata temu. Przyjechał na rozmowę. Wówczas ze względu na wiek odłożyłem termin zabiegu. Zaczęliśmy korespondować i telefonicznie, i poprzez pocztę e-mailową. Determinacja, z jaką walczył o wykonanie wazektomii, była zdumiewająca, dało się wyczuć w głosie zdenerwowanie na moje odkładanie terminu zabiegu. Przez ok. trzy miesiące korespondowaliśmy. Ostatecznie napisałem do Niego list, żeby podał mi najważniejszy powód. Panie Doktorze, przypadkowo podano mi dziecko na ręce, po chwili zwymiotowałem. I wówczas zaprosiłem go na zabieg. Zabieg został wykonany, jest szczęśliwy na tylko sobie wiadomy sposób. Lista powodów była znacznie dłuższa, ale jeden z nich przewijał się w całej korespondencji, mianowicie na samo wspomnienie, że miałby mieć dziecko, dostawał silnych torsji. Jest to również ważna przyczyna osobistej decyzji. Po wielu latach, jeżeli sytuacja psychiczna i życiowa ulegnie zmianie, będzie mógł wykonać rewazektomię lub in vitro, nic nie stoi na przeszkodzie.
 • Nie mam dzieci. W większości krajów ograniczenie wiekowe nie jest brane pod uwagę, rzecz jasna, jeżeli przyjdzie osiemnastolatek, to zapewne wskazana będzie konsultacja psychologiczna, czy nawet psychiatryczna i po kilku latach można wrócić do rozmowy. 21 lat – od tego wieku możemy rozmawiać o wazektomii, ale szczerze mówiąc, nie jest to nieprzekraczalna granica wieku.
 • Moja partnerka jest tego samego zdania. Ten problem jest całkowicie otwarty, ponieważ dzisiaj jest ta partnerka, za rok może być inna. W tym okresie jest to wspólna decyzja, widocznie ta para dobrała się jak w korcu maku. Jakie jest rozwiązanie po latach, jeżeli zaistnieje taka potrzeba? Rewazektomia, wcześniejsze oddanie nasienia do banku nasienia i in vitro.
 • Jak przedstawia się kwestia, bezpieczeństwa zabiegu, w jakich warunkach i w obecności jakich specjalistów jest przeprowadzany? Bardzo zasadnicze i ważne pytanie. Jak studiuje się literaturę naukową lub przegląda kliniki na świecie, które między innymi wykonują wazektomię, to można często natknąć się tam dosłownie na takie samo pytanie, jakie zadał pan Jacek. Zanim do nas przyjedziesz, sprawdź nas, tak odpowiadają. W Polsce mamy nieznaczny problem z jakością tych usług, ponieważ dziesięcioletnie doświadczenie mają tylko lekarze z dwóch ośrodków, z Warszawy i Torunia. Bardzo owocne i napawające optymizmem są poszukiwania na stronach internetowych dotyczących wazektomii, można tam znaleźć jeszcze pięć innych gabinetów, gdzie wazektomia jest wykonywana przez innych lekarzy specjalistów. Do Wilanowa również zapraszam, przyjedź, porozmawiaj, dotknij, jeżeli ci się spodoba, wracaj, jeżeli nie, to pojedź do Torunia, Berlina, Kopenhagi, jesteśmy w środku UE i mamy wszelkie możliwości, zapomniałem o Szwajcarii. Za rok będzie nas 10 (jest już siedmiu), można będzie więc wybierać i odpadnie problem podróżowania. Wybór będzie łatwiejszy, gdy w naszym kraju będzie 100 takich ośrodków.
 • W dzieciństwie miałem przeprowadzony zabieg sprowadzenia jądra do moszny. To zdanie w wywiadzie zdrowotnym jest pretekstem do zaproszenia pacjenta na wcześniejszą wizytę zbadania przebiegu nasieniowodu, porozmawiania i zaplanowania zabiegu lub wręcz odłożenia ad acta. Wykonaliśmy już siedem zabiegów tego typu, pacjenci czują się bardzo dobrze, włącznie z 100% skutecznością antykoncepcji.
 •  

 • Dalsze procedury.
  • Należy wykonać podstawowe badania: morfologia krwi, antygen Hbs. W uzasadnionych przypadkach może być dodatkowe zlecenie wykonania moczu b.o., białka C reaktywnego CRP czy PSA (po 40. r.ż.).
  • Po odebraniu wyników badań umawiamy się na termin zabiegu.
  • Przed przyjazdem na zabieg należy wykonać „małego fryzjera” , najczęściej jest to największy problem, bo bywa, że golimy tylko brodę lub wzgórek łonowy, ale w żadnym z tych miejsc nie znajduje się nasieniowód.
  • Gdy mija doba od dnia zabiegu, telefonujemy do siebie i rozmawiamy o tym, jak przebiegała podróż, jak spanie, czy były jakieś dolegliwości?
  • Po 8 tygodniach wykonujemy u siebie w miejscu zamieszkania, w laboratorium, morfologię nasienia na obecność plemników, dokładniej mówiąc na nieobecność plemników (dobrze byłoby postawić sprawę uczciwie i powiedzieć: jestem po wazektomii i proszę o sprawdzenie, czy są w nasieniu plemniki, koszty takiego badania są trzykrotnie mniejsze). Wykaz niektórych laboratoriów wykonujących badanie zamieszczony jest na stronie internetowej www.wazektomia.com. Jeżeli to jest możliwe, to dobrze byłoby wykonać takie badanie w autoryzowanych ośrodkach, gdzie najczęściej też istnieje klinika in vitro.
 • Koszty i gdzie te badania można wykonać? Badania wstępne to koszt ok. 45–60 zł w zależności od laboratorium. Morfologia nasienia na obecność plemników kosztuje ok. 50–70 zł. Badania te najlepiej jest wykonać we własnym zaprzyjaźnionym laboratorium
 • Jaki jest koszt zabiegu? To pytanie czasami stawiane jest na pierwszym miejscu i słusznie. Jeżeli analizuje się nowe przedsięwzięcie to sprawy finansowe muszą być wzięte pod uwagę. Koszty w Warszawie to 2099 zł, ale indywidualne negocjacje są mile widziane, włącznie z opłata symboliczną.
 • Po jakim czasie od zabiegu można rozpocząć współżycie bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych ze strony partnerki? Nasze zalecenia to 7 dni delikatnego celibatu. Ale nasze zalecenia są przestrzegane najczęściej tylko do czasu przyjazdu do domu. Jeden z naszych sympatycznych pacjentów w ciągu 5 dni po zabiegu wykonał 25 ejakulacji, to rekord w UE. Inny jeszcze nie dojechał do domu, wracając z wazektomii, już trenował w samochodzie. Od dawna utarło się, że przez pierwsze dwa cykle do czasu kontroli obecności plemników w ejakulacie zaleca się antykoncepcję w dni płodne u partnerki.
Jest to jeden z przykładów korespondencji z pacjentem przez Internet. Dochodzą do tego rozmowy telefoniczne. Jeżeli pacjent może pozwolić sobie na przyjazd i rozmowę przed zabiegiem, to przy filiżance kawy rozmawiamy o wielu innych sprawach, dobrze jest odrobinę się zaprzyjaźnić.

<<< Poprzedni temat Spis treści Kolejny temat >>>
Copyrights 2021 © Wazektomia.com
Wykonanie www.elkomtel.pl