Podwiązanie nasieniowodów – studium przypadku - książka o Wazektomii

Podwiązanie nasieniowodów – studium przypadku
Czy pełnoletni mężczyzna, kawaler może domagać się podwiązania nasieniowodów, by móc prowadzić swobodniejsze życie seksualne?
Zagadnienia do rozważenia:
- Prawo praktykowania (wiek pacjenta).
- Świadoma zgoda pacjenta (niedogodność).
- Precyzja oświadczenia pacjenta.
- Odpowiedzialność lekarska.
W płaszczyźnie prawno-międzynarodowej
- Jeśli rozwój psychiczny pacjenta pozwala mu na należyte rozumienie wymaganej interwencji, nic nie powinno przeszkadzać w przystaniu na jego prośbę/żądanie, nawet choćby wazektomia miała polegać na definitywnym wyrzeczeniu się fundamentalnego prawa do prokreacji na czas nieokreślony (bank nasienia, rewazektomia i metoda in vitro).
- Świadoma zgoda pacjenta, jak również wszelka uprzednia informacja mogąca pozwolić mu na ścisłe zrozumienie korzyści i niedogodności terapii lub jakiegokolwiek aktu lekarskiego, nie podlegają dyskusji.
- Brak odpowiedzi.
W płaszczyźnie etycznej
a) Brak specjalnego tekstu deontologii międzynarodowej. Europejski Przewodnik Etyczny [1986] mówi tylko, że lekarz udzieli pacjentowi na jego żądanie wszelkich pożytecznych wskazówek z dziedziny reprodukcji oraz antykoncepcji.W płaszczyźnie moralności religijnej
- katolickiej Z punktu widzenia moralności katolickiej dobrowolna „sterylizacja”, czyli wazektomia, nie jest dopuszczalna, chyba że wyłącznie z powodów terapeutycznych, ponieważ godziłaby w zasadę nie rozporządzalności ciałem (podobnie jak i inne metody antykoncepcji, wg tej doktryny seks można uprawiać tylko w czasie prokreacji) [Paweł VI 2000: 17]
- protestanckiej Przypadek spoczywa w domenie osobistej odpowiedzialności zarówno żądającego, jak i lekarza. Stąd kwestia, co jest działaniem odpowiedzialnym. Przejawione motywy wydają się co najmniej płoche i wysoce wątpliwe [Siwik, Lew-Starowicz 2003: 287].
- żydowskiej Obowiązek prokreacji zasadniczo spoczywa na mężczyźnie; jest więc dla mężczyzny zakazanym podejmować inicjatywę mającą na celu położenie kresu możliwości prokreacji. (Tora potępia i uznaje za ohydny gest Onana [Rdz 38,9] – określany jako jedno z najcięższych wykroczeń przeciwko Prawu, ponieważ niszczy on życie u samego źródła). W trzech ośrodkach klinicznych w Izraelu wykonywane są zabiegi rewazektomii, jak też wazektomii. Czy zabiegi wazektomii wykonywane są u kawalerów, pozostaje pod znakiem zapytania.
- muzułmańskiej Podwiązanie nasieniowodów u mężczyzny kawalera nie jest dopuszczalne, ponieważ jest ono niemoralne i karygodne, skoro dąży on do tego, by to mu pozwoliło na bardziej swobodne życie seksualne.
- buddyjskiej Opinia negatywna: byłoby to najściślejszym prawem żądającego, gdyby tak operacja nie rodziła problemów dla innych. Jednakże rodzi to ryzyko popierania rozwiązłości. Ogólnie rzecz biorąc, buddyzm dostrzega w przywiązaniu, między innymi w pragnieniu fizycznym, zasadniczy powód cierpienia jednostek. „Żyjemy szczęśliwi bez usychania z pragnienia przyjemności zmysłowych pośród tych, którzy ich pragną” [Dhammapada 2013, w. 199]. W Indiach wykonuje się wiele zabiegów wazektomii, lecz liczby bezwzględne są trudno dostępne, ze względu na brak skomputeryzowania procedur medycznych.
Problem odwracalności operacji.
Obecnie przy technice in vitro i mikrochirurgii problem odwracalności operacji nie stanowi większego problemu [Luciano 1995: 465–477]. Jest na ten temat obszerna literatura.
<<< Poprzedni temat | Spis treści | Kolejny temat >>> |
Copyrights 2021 © Wazektomia.com
Wykonanie www.elkomtel.pl