Wskazań tych jest bardzo wiele. Wydawałoby się, że z ciężko chorą partnerką nie powinno się uprawiać seksu. Ale życie pokazuje, że tak nie jest. Innym problemem jest obawa przed zajściem w ciążę, która może zakończyć się ciężkimi powikłaniami...
Wymienione poniżej choroby, które z punktu widzenia medycznego stanowią wskazania do zapobiegania ciąży, nie są podzielone na bezwzględne i względne, gdyż wysoki poziom praktyki medycznej umożliwia obecnie udzielenie kobiecie ciężarnej wysoko specjalistycznej pomocy w utrzymaniu ciąży, jeśli chce ona urodzić dziecko za wszelką cenę.
Oto skrótowe zestawienie chorób, których występowanie powinno skłaniać do zapobiegania ciąży, a tym samym wyrażenia szacunku dla swojej życiowej partnerki.
Opracowano na podstawie książek pt. Ginekologia, pod red. prof. Rudolfa Klimka [Klimek (red.) 1982] oraz Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2012 [Szczeklik (red.) 2012].
Choroby kobiece
Choroby przenoszone na potomstwo
I ponownie, zawsze należy pamiętać, że jeśli kobieta zajdzie w ciążę mimo współistnienia ciężkiej choroby i nie zdecyduje się na jej usunięcie, zadaniem lekarza jest dołożenie wszelkich starań, by przeprowadzić ją przez poszczególne okresy ciąży przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć medycyny, z myślą o zachowaniu jej zdrowia i życia.
Choroby układu krążenia
Choroby reumatyczne
Choroby układu oddechowego
Choroby układu nerwowego – wybrane
Jest to tylko niewielka grupa chorób układu nerwowego, ale możemy umieścić ją również w dziale chirurgii. Jedno z ciekawszych wskazań do wazektomii, słowem cała interna (choroby wewnętrzne).
Choroby oczu
Choroby laryngologiczne
Choroby skóry
Choroby alergiczne
Wybrane nowotwory
Wybrane zagadnienia chorób zakaźnych
Choroby wymagające leczenia chirurgicznego
Choroby ortopedyczne
Choroby przewodu pokarmowego
Choroby układu wewnątrzwydzielniczego – metaboliczne:
Choroby układu krwiotwórczego:
Choroby nerek i dróg moczowych
Choroby psychiczne