Co powinniśmy wiedzieć o wazektomii przed podjęciem decyzji - książka o Wazektomii

spis treści

Co powinniśmy wiedzieć o wazektomii przed podjęciem decyzji

Mężczyzna i jego żona/partnerka powinni wnikliwie rozważyć, co chcą wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonaniu wazektomii. Przedstawione poniżej Pytania i Odpowiedzi mogą być pomocne, jako lista kontrolna, o co zwykle pytają inni. Zawsze przedyskutuj swoje wnioski i wątpliwości z lekarzem (poprzez telefon, e-mail lub kontakt osobisty).

 

Jeszcze raz – czym jest wazektomia?

Wazektomia jest drobną chirurgiczną procedurą mającą na celu doprowadzenie do odwracalnej niepłodności mężczyzny. Jest to jedna z najbardziej popularnych form antykoncepcji w USA i szerokim świecie, stosunkowo bezpieczna, prosta, o wysokiej efektywności. W sumie około 70 mln mężczyzn miało wykonany zabieg wazektomii (dane te nie uwzględniają liczby 6 mln wazektomii wykonywanych corocznie w Chinach), co odpowiada około 5% wszystkich małżeństw w wieku reprodukcyjnym przy 15% wykonywanych salpingotomii u kobiet. W USA jeden na sześciu mężczyzn ma wykonaną wazektomię.

 

Wazektomia wykonywana jest przez nacięcie i podwiązanie nasieniowodu, efektem tego jest blokada przejścia plemników do nasienia (spermy). Chociaż mężczyźni kontynuują stosunki seksualne i przeżywają orgazmy jak poprzednio, ich nasienie nie zawiera plemników.

Wazektomia Bez Skalpela [WBS] – technika bez skalpela jest jedną z dwóch głównych chirurgicznych metod wykonywania wazektomii. Wielu lekarzy popiera WBS. Użycie skalpela nie jest wymagane, podobnie jak i nacięcie (wystarczą tylko jedno lub dwa przekłucia w skórze). W dodatku w WBS obserwuje się często mniejszy dyskomfort dzięki zmniejszeniu ryzyka krwawienia czy infekcji. Także blizna jest prawie niewidoczna. (Ostatnio nasz niezwykle sympatyczny Pacjent zatelefonował 24 godziny po zabiegu i powiedział, że prawdopodobnie zrobiliśmy go w „żabę”, ponieważ nie może zaobserwować blizny i nie widać szwów) [Vasectomy… 2013: 2].

 

Anatomia to pięta Achillesowa zainteresowanych. Znajomość anatomii ze strony pacjenta nie jest wymagana, ale zamieszczamy ją ze względu

 

na wielokrotne prośby naszych pacjentów.

Układ rozrodczy męski

Materiał związany z układem rozrodczym męskim zamieszczony został specjalnie. Jest to wynik wielu rozmów z naszymi pacjentami, odbywanymi jeszcze w trakcie korespondencji przed zabiegiem wazektomii. Jednoznacznie stwierdzili, że taka dodatkowa wiedza z anatomii jest im bardzo potrzebna. Przez trzy lata uczyłem studentów anatomii i, co ciekawe, studentki zawsze lepiej były przygotowane z wiedzy na temat anatomii układu rozrodczego męskiego niż studenci, co dla tych ostatnich często kończyło się poprawką zaliczenia ćwiczeń.<<< Poprzedni temat Spis treści Kolejny temat >>>
Copyrights 2021 © Wazektomia.com
Wykonanie www.elkomtel.pl