Jakie są możliwe zagrożenia i komplikacje? - książka o Wazektomii

spis treści

Jakie są możliwe zagrożenia i komplikacje?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów w postaci czy to dolegliwości bólowych, czy obrzęku lub zasinienia najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeżeli daleko jest do operatora, to zapewne w pobliżu jest do naszej dyspozycji chirurg, urolog czy lekarz rodzinny. W innej części tego opracowania opisane zostało podstawowe postępowanie (zob. s.), które można zastosować przed udaniem się na konsultację. Jest to zabieg o najmniejszych powikłaniach, jakie opisuje się w dziedzinie chirurgii.

 

Zalecenie

Nie zaleca się profilaktycznego stosowania leków przeciwdrobnoustrojowych przy zabiegu wazektomii, chyba że wymaga tego stan zdrowia pacjenta (w przypadkach pacjentów z grupy wysokiego ryzyka zakażeń) – opinia lekarza specjalisty [Vasectomy: AUA Guidelaine 2012].

Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego dotyczących stosowania leków przeciwdrobnoustrojowych, leki te polecane są przy operacjach otwartych i przy operacjach laparoskopowych (w tym operacji genitaliów) tylko w przypadkach występowania czynników wysokiego ryzyka. Czynniki te to: zaawansowany wiek pacjenta, anomalie anatomiczne układu moczowego, słaba kondycja fizyczna pacjenta, palenie papierosów, przewlekłe leczenie lekami z grupy kortykosteroidów, niedobór odporności, występujące równocześnie zakażenie oraz przewlekła hospitalizacja. Czynnikiem ryzyka wystąpienia infekcji pooperacyjnej jest również cukrzyca. Przyjmuje się, że występowanie jednego lub kilku przedstawionych powyżej czynników ryzyka niekoniecznie świadczy o konieczności stosowania leków przeciwdrobnoustrojowych. W naszej dziewięcioletniej praktyce nigdy nie stosowano leków przeciwdrobnoustrojowych przed planowanym zabiegiem wazektomii. Odnotowano trzykrotne podanie środków przeciwzapalnych przez lekarzy specjalistów w miejscu zamieszkania pacjenta [Vasectomy: AUA Guidelaine 2012].<<< Poprzedni temat Spis treści Kolejny temat >>>
Copyrights 2021 © Wazektomia.com
Wykonanie www.elkomtel.pl