Raport ATU: Praktyka po-operacyjna: Wytyczne 12

pobierz raport w PDF

Praktyka po-operacyjna: Wytyczne 12

W celu ocenienia ruchliwości plemników, świeża niewirowana próbka nasienia powinna być zbadana w ciągu 2 godzin po ejakulacji. Opinia Eksperta

Omówienie. Wytyczne WHO (2010) rekomendują, by analiza nasienia pozwalająca na ocenę ruchliwości przeprowadzona była w ciągu 60 minut po ejakulacji, kiedy próbka nasienia dostarczona zostanie do laboratorium.250 Jeśli mężczyzna nie jest w stanie ejakulować w klinice, dostarczenie próbki nasienia do laboratorium powinno nastąpić w ciągu jednej godziny po ejakulacji, aby ocena ruchliwości mogła nastąpić podczas drugiej godziny po ejakulacji. Próbki nasienia powinny być transportowane w temperaturze otoczenia tzn. pomiędzy 20°C a 37°C. W przypadku większości próbek nasienia, ruchliwość plemników nie zwiększa się pomiędzy pierwszą a drugą godziną po-ejakulacji.

Niektórzy klinicyści rekomendują, by istniała możliwość wysyłania próbki do badań PVSA pocztą zgodnie z regulacjami dotyczącymi ryzyka biologicznego. Takie podejście pozwala odpowiednio ocenić jedynie obecność lub nieobecność plemników. Ruchliwości nie można ocenić w sposób wiarygodny w próbce nasienia wytworzonej dłużej niż dwie godziny przed badaniem pod mikroskopem.

 <<< Poprzedni temat Kolejny temat >>>
Copyrights 2021 © Wazektomia.com
Wykonanie www.elkomtel.pl