Raport ATU: Przykładowe Informacje dla Pacjentów dotyczące wazektomii

pobierz raport w PDF

Przykładowe Informacje dla Pacjentów dotyczące wazektomii

Jeśli myślą Państwo o poddaniu się wazektomii, należy rozważyć kilka istotnych informacji przed jej wykonaniem.

 • Wazektomia ma stanowić permanentną formę antykoncepcji. Istnieją możliwości przywrócenia płodności po wzektomii, ale nie zawsze są one skuteczne i są drogie. Jeśli nie jesteśmy pewni wraz z partnerką, że nie chcemy dzieci, nie należy poddawać się zabiegowi wazektomii.
 • Wazektomia nie gwarantuje natychmiastowej sterylności. Sterylność pojawia się po 8-16 tygodniach i dopiero wtedy będziemy pewni, że jesteśmy sterylni.
 • Po wazektomii, kolejna forma antykoncepcji musi być stosowana aż sterylność zostanie potwierdzona przez brak plemników lub odnalezienie rzadkich nieruchliwych plemników w próbce nasienia. Wasz lekarz powie wam, kiedy badanie PVSA (badanie nasienia) powinno zostać wykonane.
 • Nawet jeśli sterylność zostanie potwierdzona przez badanie PVSA, należy zrozumieć, że na wazektomii nie można polegać w 100%. Ciąża pojawia się w 1 na 2000 par, kiedy badanie PVSA po wazektomii nie wykaże plemników w nasieniu. Rzadkie przypadki ciąży po wazektomii mogą zdarzyć się nawet lata później.
 • Powtórna wazektomia jest czasami konieczna, kiedy zabieg pierwotny nie zagwarantuje sterylności. Szansa, że będzie ona potrzebna wynosi mniej niż 1%
 • Państwa lekarz poinformuje was o tym, jak długo należy praktykować abstynencję seksualną po wazektomii.
 • Wazektomia nie powoduje zmian fizycznych w wydajności seksualnej, funkcji, odczuwaniu przyjemności, zainteresowaniu, pragnieniu, satysfakcji, erekcji, objętości nasienia oraz ejakulacji.
 • Opcje, jakie mają osoby po wazektomii obejmują odwrócenie wazektomii oraz odzyskiwanie plemników dla zapłodnienia in vitro. Te opcje nie zawsze kończą się powodzeniem. Ogólnie, ok. 50% par jest w stanie spłodzić potomstwo w ten sposób za pomocą tych technik. Przed wazektomią jest również możliwość, by zamrozić spermę w banku spermy. Zamrożenie spermy jest drogie, ale daje pewne zabezpieczenie, na wypadek gdyby po wazektomii chcieli Państwo mieć jeszcze dzieci.
 • Komplikace po wazektomii, które mogą pojawić się w tydzień lub dwa po wazektomii to krwawienie oraz infekcja. Krwawienie zwykle ma formę wycieku z miejsca nacięcia lub bolesne zbieranie się krwi pod skórą w miejscu dokonania wazektomii (zwane krwiakiem). Aktywne krwawienie zwykle ustaje samoistnie. Przecięcie skóry na mosznie w celu wykonania szwów lub kauteryzacji w miejscu dokonania nacięcia nie jest zwykle potrzebne. Krwiaki przeważnie są absorbowane przez organizm; czasami trzeba interweniować chirurgicznie w celu drenażu krwiaka. Infekcje są zwykle leczone antybiotykami. Ropnie rzadko wymagają chirurgicznego drenażu. Ryzyko takich komplikacji wynosi 1-2%.
 • Czasopisma medyczne informują, że u ok. 1-2% mężczyzn pojawia się przewlekły ból w mosznie po wazektomii. Ból ten może trwać miesiącami lub latami i może być bólem przewlekłym. Chroniczny ból w mosznie po wazektomii jest zwykle leczony lekami nie-sterydowymi oraz przeciwzapalnymi (NSAIDS), antybiotykami, lekami, zastrzykami leków para-kortyzolowych lub środkami znieczulającymi. Niektórzy mężczyźni odczuwają chroniczny ból po wazektomii, który jest na tyle silny, że wymaga dodatkowego zabiegu chirurgicznego. Istnieją inne permanentne oraz nie-permanentne alternatywy do wazektomii. Powinieneś omówić inne opcje antykoncepcji z lekarzem, aby zdecydować, które metody są najlepsze dla Ciebie.
 • Istnieją inne trwałe i nietrwałe alternatywy wazektomii, w calu zasięgnięcia informacji należy się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o poddaniu się wazektomii. Wasz lekarz może dostarczyć więcej informacji jeśli będą konieczne.
 • Niniejsze informacje mają na celu zaprezentować podstawowe informacje, które powinieneś posiadać, zanim zdecydujesz, by poddać się wazektomii. Lekarz może dostarczyć bardziej szczegółowych informacji, jeśli będą one Ci potrzebne.

 <<< Poprzedni temat Kolejny temat >>>
Copyrights 2021 © Wazektomia.com
Wykonanie www.elkomtel.pl