Raport ATU: Znaczenie wazektomii

pobierz raport w PDF

Znaczenie wazektomii

Wazektomia jest najbardziej powszechną procedurą niediagnostyczną przeprowadzaną przez urologów w Stanach Zjednoczonych. Szacunkowa liczba przeprowadzonych w ciągu roku zabiegów w Stanach jest zależna od formy badania. Według danych Krajowej Grupy Badawczej ds. wzrostu rodziny, gdzie ankiecie zostały poddane tylko małżeństwa, liczba ta waha się od 175 do 354 tysięcy. 4 Według badań lekarzy, w 2002 roku przeprowadzono szacunkowo 526 501 zabiegów wazektomii w USA. Ta liczba zdaje się być względnie stała, jeśli patrzeć na poprzednią dekadę.5 Ponad 75% wazektomii w Stanach Zjednoczonych jest przeprowadzana przez urologów, a około 90% Amerykańskich praktyk urologicznych podejmuje się owych zabiegów.

Amerykańskie dane z 2002 roku pokazały, że zabiegom wazektomii poddało się 5,7% mężczyzn w wieku 15-44 lat, co daje jej czwarte miejsce wśród najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych. Na podium znalazły się prezerwatywy (używane przez 29,5% mężczyzn), antykoncepcja doustna dla kobiet (używana przez 25,5% par) oraz podwiązanie jajowodów w 8,1% przypadkach par.7 W porównaniu do podwiązywania jajowodów, która jest inną metodą trwałej antykoncepcji, wazektomia zapobiega ciąży w tym samym stopniu; jednakże wazektomia jest łatwiejsza, szybsza, bezpieczniejsza i tańsza. Jest jedną z najbardziej efektywnych metod antykoncepcyjnych i kosztuje jedną czwartą ceny podwiązywania jajowodów.8 Wazektomia wymaga znacznie mniej czasu, wystarcza zazwyczaj znieczulenie miejscowe (zamiast narkozy), a zabieg przeprowadza się w gabinecie lekarskim lub klinice. Wystąpienie potencjalnych komplikacji jest mniej prawdopodobne niż po zabiegu podwiązywania jajowodów.

Przeważająca liczba danych z lat 1998-2002 pokazuje, że chociaż wazektomia posiada o wiele więcej zalet, to jednak zabiegi podwiązywania jajowodów były wykonywane dwa do trzech razy częściej.4 Wśród kobiet ankietowanych w 2002, zarówno zamężnych jak i niezamężnych, tylko 5,7% zdecydowało się na wazektomię, kiedy 16,7% wybrało opcję podwiązywania jajowodów.9 Nawet pośród zamężnych kobiet i żonatych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, którzy chcieli zdecydować się na trwałą metodę antykoncepcji, podwiązywanie jajowodów przeważało nad wazektomią.10

Na całym świecie, rozbieżność między wazektomią a podwiązywaniem jajowodów jest nawet bardziej widoczna niż w samych Stanach. Dane zestawione w 2008 roku przez Oddział Ludności Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych Narodów Zjednoczonych pokazały, że 33 miliony zamężnych kobiet w wieku 15-49 lat polegało na metodzie wazektomii, jednakże 225 milionów wybrało metodę podwiązywania jajowodów.11 Tylko w ośmiu krajach – Korei, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Butanie, Holandii, Danii i Austrii (World Contraceptive Use 2011) – ilość zabiegów wazektomii przewyższa podwiązywanie jajowodów.

Biorąc pod uwagę zalety, jakimi cieszy się wazektomia w porównaniu do podwiązywania jajowodów, tj. niższa cena, mniej bólu, większe bezpieczeństwo oraz szybsza rekonwalescencja, zabiegi wazektomii powinny cieszyć się o wiele większym powodzeniem jako metoda trwałej antykoncepcji, zarówno w USA jak i w większości krajów na całym świecie.

 <<< Poprzedni temat Kolejny temat >>>
Copyrights 2021 © Wazektomia.com
Wykonanie www.elkomtel.pl