Rewazektomia - odwrócenie wazektomii (reversal vasectomy, vasovasostomy, revasectomy). Czy możliwe jest zajście w ciążę po wazektomii?

wazektomia ebook

Rewazektomia - odwrócenie wazektomii (reversal vasectomy, vasovasostomy, revasectomy). Czy możliwe jest zajście w ciążę po wazektomii?

Rewazektomia (vasovastomy) nic innego jak przywrócenie drożności nasieniowodów po uprzednio wykonanej wazektomii. Niezwykle rzadko może wystąpić tzw. (Scar Tissue), zwłóknienie tkanki łącznej po przebytej wazektomii – niezwykle rzadkie zjawisko- i wówczas skuteczność zabiegu rewazektomii będzie , mniejsza.

Szanse na poczęcie dziecka po rewazektomii są zależne od czasu przeprowadzonego zabiegu i jakości spermy. Systematycznie skuteczność operacji spada do 30% w 15 roku od czasu wykonania wazektomii.


skuteczność wazektomii

Rys. pochodzi z University of Virginia. Znaczne powiększenie.

Na tym rysunku widać – w wielokrotnym powiększeniu- końce nasieniowodów które szwami chirurgicznymi zostaną zbliżone do siebie. W zależności od Autora skuteczność podaje się w przedziale 30 - 85%. Te 30% dotyczy okresu powyżej 14 lat od czasu wykonania wazektomii. Odwrócenie wazektomii jest bardziej znaczące niż operacja wazektomii i zazwyczaj ma pewne niewielkie dolegliwości. Pacjent będzie musiał unikać nadmiernego wysiłku a stosunki są zakazane przez okres 6 tygodni. Inne dolegliwości to koszty w zakresie od 7000USD do 22 000 w zależności od ilości godzin przeprowadzonego zabiegu. W UE do 6000EU.

Lekarz może przepisać antybiotyki, ale one są opcjonalne i nie zawsze są konieczne, ponieważ rzadkością jest, że wystąpi zakażenie. Jeśli ból pojawia się, doustne środki przeciwbólowe mogą być stosowane.

Analizę nasienia należy wykonać 8 tygodni od zabiegu rewazektomii, lub do czasu uzyskania ciąży. Gdy koncentracja i ruchliwość plemników są w granicach normy, dalszą analizę należy przeprowadzić co 4-5 miesięcy w ten sposób monitoruje się, czy nie doszło do wtórnej niedrożności nasieniowodów. W USA wykonuje się 6% rewazektomii, a główną przyczyną są rozwody i nowy partner

Dowiedz się tutaj jak zajść w ciążę po wazektomii?

  • Po wykonaniu rewazektomii sprawdza się w laboratorium morfologię nasienia na obecność i ilość plemników. Wymiernym rezultatem jest zajście w ciążę partnerki. Koszty procedury rewazektomii są wyższe niż wazektomii. W UE, średnio 6000EU.
  • Rezultat rewazektomii może zależeć również od obecności przeciwciał, jakie mogą się rozwinąć się w trakcie trwania wazektomii. Wymagane są dalsze badania mające na celu wyjaśnienie występowania większej możliwości wystąpienia przeciwciał gdzie w trakcie zabiegu wazektomii używano elektrokoagulacji zamiast szwów chirurgicznych (http://www.buzzle.com/articles/discover-here-how-to-get-pregnant-aftervasectomy. html).
  • Inna możliwość to zapłodnienie in vitro (IVF) i Intracystoplasmatic Sperm Injection(ICSI).
  • Kolejna możliwość to oddanie nasienia do banku nasienia(przed planowana wazektomią) i jeżeli jest taka konieczność zajścia w ciążę, nasienie z własnego banku nasienia zostanie wykorzystane w celu prokreacji.


<<< Poprzedni temat Spis treści Kolejny temat >>>
Copyrights 2021 © Wazektomia.com
Wykonanie www.elkomtel.pl