Antykoncepcja naturalna i medyczna – historia zapobiegania ciąży i kontroli urodzeń
Promocja świąteczna: zabiegi w dniach 5,6,7,8 oraz 27,28,29,30 grudnia 2024 w obniżonej cenie: 2199zł (2399zł). Szczegóły
Szanowni Państwo. Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała w 2010r. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Antykoncepcja naturalna i medyczna – historia zapobiegania ciąży i kontroli urodzeń
Antykoncepcja jest coraz bardziej rozpowszechniona na świecie. Metody naturalne zapobiegania ciąży propagowane są przez kościół katolicki na prelekcjach przedślubnych w każdej parafii, natomiast medyczne metody antykoncepcji są często przedstawiane jako sposoby prowadzące do wczesnego przerywania już zaistniałej ciąży.
Nowoczesne pigułki hormonalne nie hamują jajeczkowania, a tylko zmieniają śluz szyjkowy i wytwarzają okresową blokadę dla plemników. W przypadku wkładek wewnątrzmacicznych trzeciej generacji, np. z progesteronem(Progesteron jest to hormon produkowany przez ciałko żółte jajnika, a w czasie ciąży przez łożysko. Jest konieczny do przygotowania ścian macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja) zmieniony śluz w szyjce macicy nie przepuszcza plemników.
Całkowicie pewną metodą antykoncepcji naturalnej jest abstynencja seksualna, co jest sprawą oczywistą. Drugą, równie skuteczną metodą naturalną jest salpingektomia polegająca na podwiązaniu jajowodów u kobiet. W Polsce zabieg ten jest wykonywany bardzo rzadko, niekiedy podczas trzeciego cięcia cesarskiego, kiedy wiadomo, że następna ciąża grozi życiu kobiety. W chwili obecnej lekarze ginekolodzy są tak zastraszeni, że nawet przy wykonywaniu trzeciego cięcia cesarskiego nie wyrażają zgody na wykonanie salpingektomii. Abstynencję seksualną stosowano od lat. Jej formą było opóźnione zawieranie małżeństw, długotrwałe karmienie piersią, okresowy celibat, okresowa izolacja mężczyzn od kobiet czy tworzenie tabu wokół pewnych procesów fizjologicznych, takich jak: miesiączka, ciąża, poród czy seks. Metody naturalne (metoda rytmu, okresowa abstynencja, naturalne planowanie rodziny) pozwalają na „bezpieczne” stosunki płciowe tylko w ostatnich 8 dniach przed i w 3 pierwszych po miesiączce (Population report: Periodic abstinence: How well do New approaches work?, 1981, seria 1, no 3).
Jak wynika z badań, komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia tylko w ciągu 6-8 godzin, a plemnik znajdujący się w drogach rodnych kobiety jest zdolny do zapłodnienia jaja w okresie 72-82 godzin. Jajeczkowanie występuje zwykle w połowie cyklu, wydaje się więc, że okres płodności jest krótki i łatwo go obliczyć. Niestety, cykle miesiączkowe u kobiet są często nieregularne i tzw. szczyt owulacyjny może występować w różnych dniach cyklu, zwłaszcza u kobiet młodych i u starszych, przed menopauzą. Na jego wystąpienie wpływa wiele różnych czynników, np. zmęczenie, zmiana klimatu, intensywne przeżycie itp. Z tego powodu obliczanie dni płodnych na podstawie uprzednich cyklów menstruacyjnych nie stanowi pewnej wskazówki do zapobiegania ciąży.